Co to jest kod pocztowy? Jak znaleźć kod pocztowy? Kto to jest Adresat? Przydatne Informacje dotyczące kodów pocztowych, przesyłek kurierskich, informacje związane z rynkiem usług kurierskich oraz wiele innych informacji.
Jeśli podczas transportu mebli zostały one uszkodzone to należy pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach.
Po pierwsze przed zleceniem transportu należy ustalić czy możliwe jest ubezpieczenie przesyłki zawierającej meble.
Po drugie należy pamiętać, iż jeśli zlecony zostaje transport mebli wyspecjalizowanemu przewoźnikowi, który realizuje przewozy masowe inaczej mówiąc realizuje usługi kurierskie to najczęściej w przypadku transportu mebli taka przesyłka przez przewoźnika czyli firmę kurierską traktowana jest jako przesyłka niestandardowa. Jest to oczywiście związane z gabarytami przesyłki czyli jej wymiarami, wagą oraz sposobem zapakowania lub przygotowania mebli do transportu.
Najczęściej meble transportowane są jako cały złożony element i w takim wypadku należy przemyśleć czy chcemy skorzystać z firmy, która realizuje przewozy masowe czyli czy chcemy aby obsługę transportu zrealizowała firma kurierska lub czy chcemy skorzystać z dedykowanego transportu, czyli chcemy zlecić transport indywidualny.
Wybór firmy kurierskiej lub transportu indywidualnego determinuje między innymi cena oraz warunki transportu.
Poza firmami kurierskimi, które specjalizują się w transporcie przesyłek standardowych (przykładem takiej firmy jest kurier DPD), które nie jako przy okazji obsługują również przesyłki niestandardowe czyli na przykład meble oraz firmami, które realizują transport na indywidualne zlecenie są oczywiście na rynku firmy kurierskie, które specjalizują się w transporcie masowym przesyłek niestandardowych. Przykładem takiej firmy kurierskiej jest Ambro Express. Usługi Ambro Express możesz zamówić u pośrednika mykurier.pl.
Przed wysyłką zawsze musimy znaleźć rozwiązanie, które najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom i zminimalizuje ewentualne uszkodzenie mebli w transporcie. Przed wysyłką mebli należy pamiętać aby je odpowiednio zabezpieczyć.
Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest rozłożenie mebli na elementy składowe i zapakowanie ich do kartonów o kształcie prostopadłościanu, a wnętrze odpowiednio zabezpieczyć styropianem lub innym wypełniaczem, który uniemożliwi przemieszczanie się elementów wewnątrz kartonu oraz zamortyzuje uderzenia a tym samy zminimalizowana zostanie możliwość uszkodzenia umieszczonych w kartonie elementów.
Jeśli jednak ze względu na specyfikę mebli nie możemy ich rozłożyć i umieścić w kartonie to wówczas musimy odpowiednio zabezpieczyć zewnętrzne elementy mebli oraz zabezpieczyć ewentualne elementy ruchome mebli. Pamiętajmy, iż meble tapicerowane musimy zabezpieczyć inaczej, a meble oparte o korpusy inaczej. Najczęściej do zewnętrznego zabezpieczenia możemy użyć kartonu, styropianu, folii bąbelkowej, folii stretch lub innych materiałów, które zminimalizują możliwość uszkodzenia. Meble można umieścić również na palecie lub jeśli to możliwe przypiąć pasami do burt pojazdu w którym są transportowane. W przypadku mebli tapicerowanych ważne jest aby pamiętać o tym aby tapicerka nie uległa nadmiernemu wgnieceniu podczas transportu oraz przetarciu, a takie uszkodzenia mogą zostać wygenerowane jeśli zbyt mocno ściśnięte zostaną elementy tapicerki lub gdy elementy te będą narażone na wzajemne obcieranie co może powodować ich przetarcie lub nawet rozdarcie.
W tym miejscu należy zwrócić uwagę, iż dobrze jest również wykonać dokumentację fotograficzną mebli i ich elementów przed transportem oraz zwrócić uwagę na proces załadunku oraz zabezpieczenia mebli pojeździe w którym będą one transportowane. Będzie to miało szczególne znaczenie jeśli zlecamy transport indywidualny gdyż w przypadku wyboru transportu masowego przewoźnik będzie dokonywał przeładunku w poszczególnych magazynach i w tym wypadku kluczowe znaczenie ma takie przygotowanie mebli aby przy wielokrotnym przeładunku nie uległy one uszkodzeniu.
Transport obsługiwany przez firmę kurierską realizowany jest w oparciu o przesłanie stosownego zlecenie w rezultacie, którego do przesyłki przypisywany jest numer przesyłki oraz numer zlecenia i generowana jest etykieta. Zarówno numer przesyłki jak i etykieta są dowodem zlecenia transportu, a szczegóły realizacji transportu postępowania reklamacyjnego oraz inne kwestie regulowane są w regulaminie firmy kurierskiej, której zlecamy transport.
W przypadku gdy zlecony zostanie transport indywidualny powinna zostać sporządzona umowa, która reguluje wszystkie kwestie związane z transportem w tym odpowiedzialność za etapy transportu w tym załadunku i rozładunku oraz procedurę reklamacyjną.
Wszystkie wspomniane wyżej kwestie w przypadku uszkodzenia mebli lub zagubienia mebli mogą mieć kluczowe znaczenie w procesie reklamacyjnym i mediacyjnym, a jeśli to konieczne sądowym.
Jeśli już dojdzie do uszkodzenia to na początek należy pamiętać o spisaniu protokołu szkody oraz wykonaniu kilku fotografii uszkodzeń. W protokole szkody należy opisać charakter uszkodzeń oraz inne kluczowe dla procesu reklamacyjnego okoliczności.
W procesie reklamacyjnym kluczową kwestią jest wysokość roszczenia czyli wartość jaką chcemy uzyskać od firmy przewozowej, która to wartość pokryje naprawienie szkody. W przypadku mebli tapicerowanych jest to szczególnie istotne gdyż jeśli uszkodzona zostanie tapicerka mebla tapicerowanego to wówczas w zasadzie mamy do czynienia ze szkodą całkowitą, a zatem naprawa szkody wiąże się z wyprodukowaniem lub zakupem nowego mebla. Jeśli reklamacja zostanie odrzucona lub wartość roszczenia zostanie zmniejszona przez firmę przewozową to wówczas należy napisać odwołanie i na tym etapie można poprosić o pomoc rzeczoznawcę do spraw mebli.
Najczęściej rzeczoznawca jest jednocześnie biegłym sądowym i taki ekspert ma odpowiednią wiedzę i kompetencje do oceny istotności i charakteru uszkodzeń mebli oraz może stwierdzić czy charakter tych uszkodzeń wyklucza meble z eksploatacji. Biegły będący jednocześnie rzeczoznawcą jest ekspertem bezstronnym i niezależnym. Rzeczoznawcę będącym jednocześnie biegłym sądowym, który specjalizuje się w branży meblarskiej i stolarskiej można znaleźć na stronie rzeczoznawcameble.pl lub twojbiegly.pl.
W przypadku uszkodzenia mebli, rzeczoznawca może zaproponować wykonanie oględzin oraz wykonanie opinii technicznej. Opinia techniczna rzeczoznawcy meblowego ułatwi określenie zasadności roszczeniowej oraz poprowadzenie sprawy zarówno w postępowaniu reklamacyjnym, mediacyjnym jak i w procesie Sądowym. W opinii technicznej określony zostanie poziom usuwalności wad, wykonana zostanie ocena szkód oraz jeśli będzie to konieczne wykonane zostaną badania materiałów w specjalistycznym instytucie badawczym, w wyniku których dokonana zostanie ocena wytrzymałości materiałów co może jednoznacznie potwierdzić, iż wady powstały w wyniku niepoprawnego zabezpieczenie mebli w transporcie.
W przypadku gdy nie ma pewności czy wady mebli powstałe w wyniku transportu mogą nosić znamiona wad istotnych, a wartość mebli nie jest wysoka to w takim wypadku rzeczoznawca może zaproponować przeprowadzenie konsultacji technicznych gdzie po wstępnej analizie rzeczoznawca w oparciu o otrzymane dane przekaże rekomendacje dotyczące wykonania opinii technicznej, zaproponuje zakres opinii technicznej, określi cenę opinii technicznej oraz prześle wskazania dotyczące dalszych działań.
Podsumowując na podstawie wyniku konsultacji będzie można podjąć decyzję dotyczącą kolejnych kroków w tym zlecenia oględziny i wykonania opinii technicznej oraz ewentualnego wniosku do sądu.
Podsumowując należy dobrze przemyśleć wybór firmy transportowej realizującej transport mebli, a jeśli meble zostaną uszkodzone w transporcie to w procesie reklamacyjnym można rozważyć wsparcie w postacie opinii niezależnego rzeczoznawcy będącego jednocześnie biegłym sądowym.
Sprawdź: